גאווה מול אהבה

כל מי שניסה לגשר בין שני זוגות כעוסים יודע כמה תסכול נובע מכך ששני הצדדים מתבצרים כל אחד ואחת בעמדתם תוך-כדי התעלמות מוחלטת מטיעונים הגיוניים. כל זאת מכיוון שהאגו/גאווה שלהם מעוורים אותם מכדי לראות את המצב לפשוטו/מורכבותו. כל אחד מוכן עם טיעונים משל-עצמו/ה שנראים להם הגיוניים לגמרי ובעיקר צודקים. במצב של ריב אנו שמים פעמים רבות את הגאווה על חשבון האהבה, עיוות שכזה מתרחש אצל רובנו, השאלה הינה כיצד מתמודדים איתו פנימית עם עצמנו וחיצונית מול בני זוגנו.

התמודדות פנימית עם גאוות שווא.

כשתחושת הגאווה משתלטת עלינו היא עושה זאת לרוב מבלי שנהיה מודעים לכך כלל. הגאווה מעוורת אותנו למאפיינים שונים במצב, בו-בזמן שהיא מדגישה מאפיינים אחרים. הבעיה הינה שפעמים רבות אנו מתמקדים בסיבות לבעיה ולא באפשרויות לפתרון. יותר מכך, אנו מתמקדים בדברים אשר בסופו של דבר לא רק פוגעים בצד השני, אלא גם בנו.
בכדי להתמודד באופן פנימי עם כוחה של הגאווה, מומלץ להשתמש בעזרה מבחוץ. התייעצו עם הקרובים לכם. נסו לספר לחבריכם ובני-משפחתכם את הסיפור בצורה אובייקטיבית ככל שניתן. הם לא בהכרח יציעו לכם פתרונות מלאים, אך השיחה תפתח את מחשבתכם לכיוונים שונים עליהם לא הצלחתם לחשוב לפני-כן.
בנוסף לכך, בהתמודדות פנימית עם גאווה מומלץ ליצור הפרדה בין הטיעונים שמועלים בידי מרכיב הגאווה בנו לבין טיעונים אחרים, כנראה הגיוניים יותר שעולים גם הם ממרכיבים אחרים. פעמים רבות אנו שטופים בתחושת גאווה שפוסלת מיד כל אפשרות אחרת, אך במידה ונהיה מודעים לכך, נוכל לתת גם מקום לאותן אפשרויות אחרות.

התמודדות חיצונית עם גאווה ואגו.

גם במידה וננסה לשלוט מבחינה פנימית בתחושתה גאווה שלנו, קשה להשיג שליטה מוחלטת באופן מיידי ופעמים רבות הגאווה גורמת לנו לעשות דברים פוגעניים כלפי הצד השני במערכת היחסים.
כשאנו מבינים את הטעות במעשינו פעמים רבות כבר מדובר בשלב מאוחר מידי. הצד השני כבר נפגע ואינו מעוניין יותר לשמוע שום דבר ממה שיש לנו להגיד.
לכן, מומלץ מניסיוננו למתן במידת האפשר את ביטויי הכעס שלנו שנובעים מתחושת גאווה. ביטויי כעס אינם רק צעקות וקללות, אלא גם הערות ציניות ועוקצניות שעלולות לפגוע חזק יותר מאשר כל צעקה ברמת דציבלים גבוהה.
אין זה אומר שאנו חייבים לגמרי לסכור את פינו כשאנו מרגישים כי משהו מפריע לנו, אלא שצריך להשתדל להעביר את המסר בצורה שאינה פוגענית. במידה ונעביר דברים באופן פוגעני מידי, סביר כי כלל לא ירצו לשמוע אותנו ובכך לא הרווחנו כלום.

במשוואה גאווה מול אהבה, יש לתת משקל לאהבה מכיוון שהיא זו שיכולה בסופו של דבר להעניק לנו אושר אמיתי.

גאווה מול אהבה

מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

איך מתמודדים עם בדידות

איך מתמודדים עם בדידות

פורסם בתאריך: 13/11/2011 14:33:14

לכל תופעה בחיינו קיים צד שלילי וחיובי, גם לבדידות. כיצד מתמודדים עם בדידות וכיצד אפשר אפילו ליהנות ממנה?

איך מתגברים על דייט ראשון כושל

איך מתגברים על דייט ראשון כושל

פורסם בתאריך: 14/03/2022 11:54:54

דייט ראשון כושל עשוי להיות חוויה לא נעימה בכלל, ולרוב אף לעורר מחשבות פסימיות בנוגע למציאת בן זוג מתאים שאיתו תרצו לבלות...
אנחנו כאן כדי לעודד כי דייט ראשון כושל הוא לא סוף העולם.

הגיל האידיאלי לחתונה

הגיל האידיאלי לחתונה

פורסם בתאריך: 28/01/2013 11:46:26

חתונה הינה תחנה משמעותית ביותר בחיינו. בין אם נרצה ובין אם לא, אנו משתנים. אז מה הוא הגיל האידיאלי לחתונה?

איך להגיד שאנחנו לא מעונינים?

איך להגיד שאנחנו לא מעונינים?

פורסם בתאריך: 02/02/2010 10:15:48

חשוב לא לעשות זאת מתוך אימפולס. תרשו לעצמכם יום אחד נוסף של מחשבות. איך עושים את זה נכון?

ט

ט"ו באב

פורסם בתאריך: 21/01/2010 20:14:55

מה מיוחד ביום הזה בעצם? מה לעשות ואיך לחגוג. הכל בכתבה הבאה שלפניכם.

מכתבי אהבה וירטואליים

מכתבי אהבה וירטואליים

פורסם בתאריך: 15/02/2017 12:50:26

לפעמים אנחנו חושבים שאיחרנו את רכבת האהבה, שכבר לא נמצא מישהו שיחבק אותנו בלילות קרים או ילך איתנו לטיול על חוף הים, יחגוג איתנו ימי הולדת לאורך שנים ויעניק מתנה מושלמת כמו יום כיף בספא.

מעלה
סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר