גאווה מול אהבה

כל מי שניסה לגשר בין שני זוגות כעוסים יודע כמה תסכול נובע מכך ששני הצדדים מתבצרים כל אחד ואחת בעמדתם תוך-כדי התעלמות מוחלטת מטיעונים הגיוניים. כל זאת מכיוון שהאגו/גאווה שלהם מעוורים אותם מכדי לראות את המצב לפשוטו/מורכבותו. כל אחד מוכן עם טיעונים משל-עצמו/ה שנראים להם הגיוניים לגמרי ובעיקר צודקים. במצב של ריב אנו שמים פעמים רבות את הגאווה על חשבון האהבה, עיוות שכזה מתרחש אצל רובנו, השאלה הינה כיצד מתמודדים איתו פנימית עם עצמנו וחיצונית מול בני זוגנו.

התמודדות פנימית עם גאוות שווא.

כשתחושת הגאווה משתלטת עלינו היא עושה זאת לרוב מבלי שנהיה מודעים לכך כלל. הגאווה מעוורת אותנו למאפיינים שונים במצב, בו-בזמן שהיא מדגישה מאפיינים אחרים. הבעיה הינה שפעמים רבות אנו מתמקדים בסיבות לבעיה ולא באפשרויות לפתרון. יותר מכך, אנו מתמקדים בדברים אשר בסופו של דבר לא רק פוגעים בצד השני, אלא גם בנו.
בכדי להתמודד באופן פנימי עם כוחה של הגאווה, מומלץ להשתמש בעזרה מבחוץ. התייעצו עם הקרובים לכם. נסו לספר לחבריכם ובני-משפחתכם את הסיפור בצורה אובייקטיבית ככל שניתן. הם לא בהכרח יציעו לכם פתרונות מלאים, אך השיחה תפתח את מחשבתכם לכיוונים שונים עליהם לא הצלחתם לחשוב לפני-כן.
בנוסף לכך, בהתמודדות פנימית עם גאווה מומלץ ליצור הפרדה בין הטיעונים שמועלים בידי מרכיב הגאווה בנו לבין טיעונים אחרים, כנראה הגיוניים יותר שעולים גם הם ממרכיבים אחרים. פעמים רבות אנו שטופים בתחושת גאווה שפוסלת מיד כל אפשרות אחרת, אך במידה ונהיה מודעים לכך, נוכל לתת גם מקום לאותן אפשרויות אחרות.

התמודדות חיצונית עם גאווה ואגו.

גם במידה וננסה לשלוט מבחינה פנימית בתחושתה גאווה שלנו, קשה להשיג שליטה מוחלטת באופן מיידי ופעמים רבות הגאווה גורמת לנו לעשות דברים פוגעניים כלפי הצד השני במערכת היחסים.
כשאנו מבינים את הטעות במעשינו פעמים רבות כבר מדובר בשלב מאוחר מידי. הצד השני כבר נפגע ואינו מעוניין יותר לשמוע שום דבר ממה שיש לנו להגיד.
לכן, מומלץ מניסיוננו למתן במידת האפשר את ביטויי הכעס שלנו שנובעים מתחושת גאווה. ביטויי כעס אינם רק צעקות וקללות, אלא גם הערות ציניות ועוקצניות שעלולות לפגוע חזק יותר מאשר כל צעקה ברמת דציבלים גבוהה.
אין זה אומר שאנו חייבים לגמרי לסכור את פינו כשאנו מרגישים כי משהו מפריע לנו, אלא שצריך להשתדל להעביר את המסר בצורה שאינה פוגענית. במידה ונעביר דברים באופן פוגעני מידי, סביר כי כלל לא ירצו לשמוע אותנו ובכך לא הרווחנו כלום.

במשוואה גאווה מול אהבה, יש לתת משקל לאהבה מכיוון שהיא זו שיכולה בסופו של דבר להעניק לנו אושר אמיתי.

גאווה מול אהבה

מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

התאהבות

התאהבות

פורסם בתאריך: 07/08/2010 11:14:04

בחור פוגש בחורה, העיניים נדלקות, הלב מתחיל פועם בחוזקה והראש מפסיק לעבוד. קוראים לזה "התאהבות". חלום או מציאות?

אהבה בקיץ

אהבה בקיץ

פורסם בתאריך: 02/07/2014 15:34:58

אהבה בקיץ? יש לא מעט אנשים אשר ירצו להוכיח כי האהבה אפשרית גם בקיץ. אפשר לנסות גם אחרת.

גאווה מול אהבה

גאווה מול אהבה

פורסם בתאריך: 21/10/2012 13:43:16

לעיתים תכופות האגו שלנו מונע בעדנו להתנהל מול אנשים שונים באופן קונסטרוקטיבי וחיובי. גאווה מול אהבה.

לא לחכות לגבר החלומות

לא לחכות לגבר החלומות

פורסם בתאריך: 18/08/2014 17:10:15

אם כן, לחכות או לא לחכות לגבר החלומות? האם האביר על הסוס הלבן תם זמנו או שמא בטל תוקפו?

הפגישה המושלמת.

הפגישה המושלמת.

פורסם בתאריך: 22/07/2012 14:47:13

כל מי שיוצא לדייט מחזיק בליבו משאלה קטנה שהדייט הזה יהיה הדייט המושלם. איך יוצרים את הפגישה המושלמת?

בנות שמתחילות עם בנים

בנות שמתחילות עם בנים

פורסם בתאריך: 02/07/2010 18:28:34

האם בעידן המודרני של היום לגיטימי עבור בנות להתחיל עם בנים? או שמא עדיין קיים טאבו בנושא?

מעלה
סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר