גאווה מול אהבה

כל מי שניסה לגשר בין שני זוגות כעוסים יודע כמה תסכול נובע מכך ששני הצדדים מתבצרים כל אחד ואחת בעמדתם תוך-כדי התעלמות מוחלטת מטיעונים הגיוניים. כל זאת מכיוון שהאגו/גאווה שלהם מעוורים אותם מכדי לראות את המצב לפשוטו/מורכבותו. כל אחד מוכן עם טיעונים משל-עצמו/ה שנראים להם הגיוניים לגמרי ובעיקר צודקים. במצב של ריב אנו שמים פעמים רבות את הגאווה על חשבון האהבה, עיוות שכזה מתרחש אצל רובנו, השאלה הינה כיצד מתמודדים איתו פנימית עם עצמנו וחיצונית מול בני זוגנו.

התמודדות פנימית עם גאוות שווא.

כשתחושת הגאווה משתלטת עלינו היא עושה זאת לרוב מבלי שנהיה מודעים לכך כלל. הגאווה מעוורת אותנו למאפיינים שונים במצב, בו-בזמן שהיא מדגישה מאפיינים אחרים. הבעיה הינה שפעמים רבות אנו מתמקדים בסיבות לבעיה ולא באפשרויות לפתרון. יותר מכך, אנו מתמקדים בדברים אשר בסופו של דבר לא רק פוגעים בצד השני, אלא גם בנו.
בכדי להתמודד באופן פנימי עם כוחה של הגאווה, מומלץ להשתמש בעזרה מבחוץ. התייעצו עם הקרובים לכם. נסו לספר לחבריכם ובני-משפחתכם את הסיפור בצורה אובייקטיבית ככל שניתן. הם לא בהכרח יציעו לכם פתרונות מלאים, אך השיחה תפתח את מחשבתכם לכיוונים שונים עליהם לא הצלחתם לחשוב לפני-כן.
בנוסף לכך, בהתמודדות פנימית עם גאווה מומלץ ליצור הפרדה בין הטיעונים שמועלים בידי מרכיב הגאווה בנו לבין טיעונים אחרים, כנראה הגיוניים יותר שעולים גם הם ממרכיבים אחרים. פעמים רבות אנו שטופים בתחושת גאווה שפוסלת מיד כל אפשרות אחרת, אך במידה ונהיה מודעים לכך, נוכל לתת גם מקום לאותן אפשרויות אחרות.

התמודדות חיצונית עם גאווה ואגו.

גם במידה וננסה לשלוט מבחינה פנימית בתחושתה גאווה שלנו, קשה להשיג שליטה מוחלטת באופן מיידי ופעמים רבות הגאווה גורמת לנו לעשות דברים פוגעניים כלפי הצד השני במערכת היחסים.
כשאנו מבינים את הטעות במעשינו פעמים רבות כבר מדובר בשלב מאוחר מידי. הצד השני כבר נפגע ואינו מעוניין יותר לשמוע שום דבר ממה שיש לנו להגיד.
לכן, מומלץ מניסיוננו למתן במידת האפשר את ביטויי הכעס שלנו שנובעים מתחושת גאווה. ביטויי כעס אינם רק צעקות וקללות, אלא גם הערות ציניות ועוקצניות שעלולות לפגוע חזק יותר מאשר כל צעקה ברמת דציבלים גבוהה.
אין זה אומר שאנו חייבים לגמרי לסכור את פינו כשאנו מרגישים כי משהו מפריע לנו, אלא שצריך להשתדל להעביר את המסר בצורה שאינה פוגענית. במידה ונעביר דברים באופן פוגעני מידי, סביר כי כלל לא ירצו לשמוע אותנו ובכך לא הרווחנו כלום.

במשוואה גאווה מול אהבה, יש לתת משקל לאהבה מכיוון שהיא זו שיכולה בסופו של דבר להעניק לנו אושר אמיתי.

גאווה מול אהבה

מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

לוק פור לאב

לוק פור לאב

פורסם בתאריך: 14/04/2010 11:41:01

ערב אחד נכנסתי לאתר היכרויות כלשהו והתחלתי לצ´וטט. פתאום צץ לו איזה אחד עם כינוי קצת גרנדיוזי לדעתי "לוק פור לאב"...

זוגי

זוגי

פורסם בתאריך: 07/03/2010 09:52:15

"בן זוגי הכין לי אתמול ארוחה מהסרטים" - מה בן זוגך עשה בשבילך? כל הזמן תחרויות והשוואות...

להתחיל עם גבר - עשה ואל תעשה

להתחיל עם גבר - עשה ואל תעשה

פורסם בתאריך: 16/09/2020 13:39:27

אם ניסית כבר תקופה ארוכה להכיר ולצאת עם גברים, אבל אף פעם הפגישות לא התארכו מעבר ל2-3 דייטים - הגיע הזמן שתנסי להתחיל עם גבר באתר הכרויות.

ההשפעה של הזוגיות על חיינו

ההשפעה של הזוגיות על חיינו

פורסם בתאריך: 31/05/2021 15:02:10

כבני אדם אנחנו אוהבים את היחס וזקוקים לסביבה שתעטוף אותנו לכן גם אנחנו מושפעים מכך המון בעיקר מהזוגיות שלנו שהינה חלק משמעותי בחיינו ולכן היא גם מקור ההשפעה המרכזי.

סימנים להמשיך הלאה

סימנים להמשיך הלאה

פורסם בתאריך: 05/03/2013 12:13:01

הנה כמה סימנים שהגבר שלך לא ממש מעוניין בך כפי שאת חושבת שהוא, והגיע הזמן להמשיך הלאה.

הדרך להגיד שלום לעבר

הדרך להגיד שלום לעבר

פורסם בתאריך: 19/12/2013 17:08:13

בכל פעם אתם חוזרים לזרועות אהוב ישן, אהבה שאמורה הייתה להישכח ולא הצלחנו להתגבר עליה

מעלה
סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר