שיים און יו

על תופעת השיימינג ברשתות החברתיות. אם לא שם אז איפה?

תופעת השיימינג ברשתות החברתיות מוכרת. טוב או לא? מה דעתכם?

"יצאתי לדייט ראשון עם בחור שלכאורה נשמע נחמד. אמנם הדייט היה מוצלח, אך למרות זאת, התלבטתי האם להמשיך בקשר? ותהיתי האם יש פוטנציאל לקשר רציני? כעבור יום קיבלתי ממנו הודעות זימה שעל התוכן שלהן אני לא אחזור. עבורי, זו הייתה עילה לסיום הקשר ואף יותר מזה. אני ממש בתחילת שנות ה-30 שלי, כך שאת שלב המשחקים מיציתי ואני מוכנה לקשר מחייב ואמיתי. מה גם כשההודעות שלו היו פוגעניות ונראה כאילו הוא מתייחס אליי כאל אובייקט מיני. לכן, לא בחלתי באמצעים ושיתפתי את הסיפור שלי בפייסבוק, כולל כמה מהודעות ה"וואטסאפ" ששלח. כן, עשיתי לו "שיימינג". אני מכירה כמה נשים, וביניהן חברות שלי, שהטרידו אותן לא פעם ברחוב. הגיע הזמן להתחיל לדבר. הערות של גברים ברחוב, בהודעות בטלפון או בכל מקום הן אלימות נגד נשים לכל דבר ועניין, גם אם היא רק מילולית".

תופעת ה"שיימינג" והקשר לנשים:"שיימניג" או "ביוש בפומבי" בשפתנו העברית, התחיל עם כניסתן של הרשתות החברתיות לחיינו. בתחילה שמשה התופעה כלי לאזרח הקטן שרצה למרוד בגופי התקשורת בארץ שעשקו אותו. ככל שחלף הזמן, הפנימו אנשים כי הכלי אכן עובד, והשתמשו בו כדי להשמיץ נהגי תחבורה ציבורית שאינם מתנהלים כשורה, רשתות סופרמרקט שהשירות בהן היה מזלזל וכדומה. גם נשים הפנימו את הכלי הכול כך פופולארי והחלו לבייש מעל דפי הרשתות החברתיות גברים אשר מטרידים אותן מינית ברחוב, ואף גברים אשר עמן הן מצויות בקשר ועשו, כתבו או אמרו דברים שאין להם מקום. השאלה הנשאלת היא האם תופעת הביוש בפומבי ברשתות החברתיות באמת תמנע אלימות נגד נשים ובכלל? האם זוהי הנקמה הרלוונטית כנגד גברים?

כיכר העיר החדשה: מה נשים חושבות על השיימינג?שאלנו שתי נשים מה הן חושבות על התופעה. האם מכיוון שהגברים מבוישים בפומבי הם סוף סוף יבינו כי לא ניתן להתייחס אל הנשים בזלזול ובחוסר כבוד? האם יבינו כי "לא" אין פירושו "כן", וכך "שיימיניג" יגרום להפחתה של אלימות נגד נשים? הנה מה שהן חשבו: ד´: "כל אחת רשאית לעשות כראות עיניה. אני באופן אישי חושבת שהתופעה מצביעה על החולשה שלנו. בעייני הדבר מראה כי אנחנו לא מסוגלות להתמודד עם הגברים פנים מול פנים, אז אנחנו פונות למחרב הציבורי. הדבר מסוכן גם מהסיבה שהגברים יכולים בקלות "לסגור חשבון" ולהפיץ טענות נגד חמורות יותר".

מנגד ב´ טוענת: "אני לא מסוגלת לשתוק יותר. מי לא ראה את הכתבה ששודרה לאחרונה בחדשות, שבה בחורה תיעדה במצלמה את ההטרדות המיניות היומיומיות מצד בחורים כשהיא הולכת ברחובות ניו-יורק? זה נורא. גם לחברות שלי ולי קרה משהו דומה כשיצאנו ממועדון, פאב או סתם בית קפה. למה שנהיה חשופות להצקות האלו ונשתוק? אנחנו בסך הכול מביאות לצדק".

ראו הוזהרתם! שיימניג וגמרנו:


ישנה אמרה חכמה "אל תשפוט אדם עד שתגיע למקומו". אין לשפוט נשים שמאסו בהתנהגותם הבוטה של חלק מן הגברים. במובן הרחב יותר, גם לא ניתן לשפוט צרכנים אשר משתמשים ברשתות החברתיות כדי להשמיע את קולם, ובדיוק כמו הנשים, לעורר נושא על סדר היום הציבורי. "שיימינג" היא תוצר של העידן שאנו חיים בו היום. המידע זורם באופן חופשי בין דפי האינטרנט כך שחלק מן הנשים חשות שהן יכולות לפעול במרחב נגיש לכולם ולהשמיע את קולן. האם אלימות נגד נשים תפחת כתוצאה מכך? האם לגברים גם כן שמורה הזכות להשמיע את קולם? אתם הנשים והגברים כאחד, יכולים לשפוט; כל אחד על פי סיפורו האישי.

הנושא נוגע אליכם? יש לכם דבר נוסף לומר עליו? נשמח לחוות הדעת שלכם בתגובות ובכלל.
שיים און יו

מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

דייטבר

דייטבר

פורסם בתאריך: 02/05/2010 16:08:11

דייט הוא אינו מפגש רגיל, ודורש את התנאים האופטימאליים בהתאם למאפייניו הייחודיים. אז מדוע דייטבר הוא המקום המתאים?

גן העדן של הפנויים

גן העדן של הפנויים

פורסם בתאריך: 16/05/2010 09:08:14

הפנויים יכולים לעבור את החיים ללא מודעות לקשייהם במערכות יחסים, כי הם תמיד יכולים לחתוך את הקשר ולברוח. באמת גן עדן?

רעיונות לדייט

רעיונות לדייט

פורסם בתאריך: 19/09/2011 12:08:28

מרגישים שנמאס לכם כבר לטחון פאבים ובתי קפה? אספנו עבורכם מספר רעיונות מדליקים לדייטים.

תפוז

תפוז

פורסם בתאריך: 21/04/2010 17:54:44

לפעמים כשאנחנו מתכתבים עם אחרים באתרי הכירויות יוצא לנו לתהות מדוע בחרו כינוי כזה או אחר. לפעמים לא צריך ללכת רחוק מדי.

האהבה של האחרים

האהבה של האחרים

פורסם בתאריך: 20/03/2014 13:03:06

היא מתבוננת בשקט על אנשים שאוהבים כבר שנים, היא הייתה רוצה להיות שם ומחכה בשקט למה שעלול להתרחש באמת.

מי אוהב יותר?

מי אוהב יותר?

פורסם בתאריך: 04/02/2013 12:37:26

מי אוהב יותר? האם זה נכון מה שאומרים שהאישה היא תמיד זו שאוהבת יותר והגבר הוא זה שנמנע מאהבה?

מעלה
סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר