קמצנות בקשר

קמצנות במערכת היחסים.

נושא הקמצנות הינו מורכב במיוחד והתפיסה של אנשים אותו תלויה מאוד בהשקפת עולמם. דבר שנתפס כקמצנות מצד אדם אחד יכול להיתפס כהתנהגות חסכונית מצד אדם שני. גם ההפך, התנהגות שאינה קמצנית יכולה להתפרש כפזרנות יתר בעיני אנשים מסוימים. למרות זאת, ניתן לשים בערך קו בממוצע ולהגיד מה נחשב באופן כללי כהתנהגות קמצנית בחברה שלנו. מהתנהגות שכזו עדיף להימנע מכיוון שהיא גורמת לאדם להצטייר בצורה לא חיובית, בלשון המעטה. אז מהי התנהגות קמצנית? איך מתמודדים איתה? ומה עושים כאשר זה פשוט לא מסתדר?

מה היא קמצנות?

כשאני מסתכל באופן רחב על הדעה כללית של אנשים, קמצנות מתרחשת כאשר רמת החסכוניות של אדם פוגמת בהנאתו מהחיים. אנחנו עובדים כל-כך קשה בשביל הכסף שלנו ואני מאמין שבילויים, חוגים וטיולים צריכים להיתפס כחלק בלתי נפרד מחיינו. אין ספק כי יש תקופות קשות (לעיתים ארוכות מאוד) שבהם צריך להדק את החגורה ולחיות בצניעות. לכן, דווקא בתקופות בהן ניתן קצת ´לשחרר´ וליהנות מהחיים, לא צריך לחשוב על כל גרוש שיוצא מהכיס.
דוגמא קצרה – אדם שעובד במשרה מכובדת יוצא עם בת זוגתו למסעדה. הוא מתמקד במחיר של כל מנה ושיקוליו אינם נובעים מהנאתו הקולינארית אלא מהתחשבות יתרה במחיר המנות. לא ברור מה הקטע, הרי כבר יצאת למסעדה, למה לא ליהנות קצת? תזמין לך ולבת זוגתך מנות שאתם אוהבים, אפילו אם הן אולי יקרות יחסית למקום אחר.

איך מתמודדים עם קמצנות בזוגיות?

התמודדות עם קמצנות בזוגיות דומה להתמודדות שלנו עם תכונות שליליות אחרות של בני זוגנו. מגלים את הבעיה, מעלים את הנושא בכדי לראות מה דעתם של בני הזוג בנושא (יכול להיות שהם לא מודעים לבעיה) ומנסים לפתור או לפחות למתן אותה.
במקרה של קמצנות נסו לפנות לבני זוגכם בהסברים הגיוניים. כמובן שמדובר בהסברים שיהיו הגיוניים עבורכם. נסו להבין מהיכן נובעת התכונה הזו, על אילו הנחות היא מבוססת ומשם תעבדו על פתרון הנושא במשותף.

ואולי קמצן נשאר קמצן.

יש תכונות אופי שפשוט אי-אפשר לשנות. במידה ונתקלתם במצב שבו בני זוגכם סובלים מקמצנות שפוגעת גם בכם ואינכם מצליחים לשנות או למתן אותה אזי הגיע הזמן לעשות חושבים לגבי המשך הקשר.
אני לא מסכים עם כאלו שטוענים שקמצנות זו לא בעיה רצינית. מניסיוני, ראיתי זוגות רבים שנפרדו בגלל הנושא הזה. אבל, הפרידה התרחשה רק לאחר זמן רב שבו הצד השני חשב כי יוכל להתמודד עם הבעיה ולספוג את הכעס.
במידה וקיימות לצד השני תכונות אופי שליליות שפשוט אינכם מסוגלים להתמודד עימן, אין מה לבזבז את הזמן.

קמצנות בקשר היא בעיה. כמו כל בעיה זוגית יש למצוא לה פתרון במשותף. איך אתם הייתם מתמודדים עם בני זוג קמצנים?

קמצנות בקשר

מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

המכתב שלא נכתב

המכתב שלא נכתב

פורסם בתאריך: 25/06/2013 14:04:37

לכל אחד יש את הכמיהה לכתוב מכתב מדהים של פעם בחיים, מכתב שלא נכתב ולא דומה כלל לאף מכתב שכבר נכתב.

זכר אלפא

זכר אלפא

פורסם בתאריך: 24/03/2010 12:57:08

בקהילות אנושיות, זכר אלפא מסמל גבר עוצמתי, במעמד חברתי גבוה, נראה היטב, בנוי לתפארת מדינת ישראל, בעל בטחון עצמי מופרז.

מי אוהב יותר?

מי אוהב יותר?

פורסם בתאריך: 04/02/2013 12:37:26

מי אוהב יותר? האם זה נכון מה שאומרים שהאישה היא תמיד זו שאוהבת יותר והגבר הוא זה שנמנע מאהבה?

אימון לזוגיות

אימון לזוגיות

פורסם בתאריך: 27/12/2009 10:32:02

תמיד, יש את הדבר הזה, שמושך אחורה. איך נפרדים מהכוחות המעכבים ומתחברים לכוחות המקדמים.

זוגיות בתקופת המונדיאל

זוגיות בתקופת המונדיאל

פורסם בתאריך: 14/06/2010 22:04:05

זה קורה כל ארבע שנים, ולחודש בלבד, אך הנה שוב הזוגיות עומדת למבחן! איך שורדים את המונדיאל ושומרים על זוגיות תקינה?

איך מתמודדים עם קמצנות

איך מתמודדים עם קמצנות

פורסם בתאריך: 14/06/2021 15:49:06

קמצנות יכולה לנבוע מחינוך של שנים, מתרבות וגורמים נוספים. ולכן זה אומר שלא קל לשנות זאת בין רגע. מה שכן – ניתן בהחלט להגיע לעמק השווה בזוגיות בנושא הזה.

מעלה
סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר